Baskı tekniği
Şablon teknikleri
Malzemeler

Serigrafi baskı makinası-masası

Serigrafi , mürekkebin bir blok kalıp tarafından mürekkep geçirmeyen bölgeler haricinde bir tabakanın üzerine aktarılması için bir ağın kullanıldığı bir baskı tekniğidir. Açık ağ açıklıklarını mürekkeple doldurmak için bir bıçak veya silecek, ekran boyunca hareket ettirilir ve bir geri vuruş, ekranın bir temas hattı boyunca anlık olarak alt tabakaya temas etmesine neden olur. Bu, mürekkebin tabakanın ıslatmasına neden olur ve bıçak geçtikten sonra ekran geri döndüğünden ağ açıklıklarından dışarı çekilir.

Serigrafi, aynı zamanda, geçirimsiz bir madde ile kaplanmış boş alanlarla, bir polyester ya da diğer ince gözenekli bir elek üzerine bir tasarımın uygulandığı bir şablon baskı yöntemidir. Mürekkep, doldurma bıçağı veya silecek tarafından ağ açıklıklarına zorlanır ve alt tabaka ıslatılarak, silecek stroğu sırasında baskı yüzeyine aktarılır. Ekran alt tabakadan uzağa yeniden akarken, mürekkep alt tabaka üzerinde kalır. Serigrafi , serigrafi, serigrafi ve serigraf baskı olarak da bilinir. Bir renk bir defada basılır, bu nedenle çok renkli bir görüntü veya tasarım üretmek için birkaç ekran kullanılabilir.

Temelde aynı teknik için kullanılan çeşitli terimler vardır. Geleneksel olarak, işlem, serigrafi veya serigrafi baskısı olarak adlandırıldı çünkü ipek, polyester ağ örgüsünün buluşundan önceki işlemde kullanıldı. Halen, serigrafi işleminde sentetik iplikler yaygın olarak kullanılmaktadır. Genel kullanımdaki en popüler örgü polyesterden yapılmıştır. Ekran yazıcısına özel naylon ve paslanmaz çelik örgü malzemeleri mevcuttur. Materyal üzerindeki bitmiş tasarımın sonucunu ve görünümünü belirleyecek farklı tipte örgü boyutları da vardır.