Ocak 30, 2017

SERİGRAFİ NEDİR

ile kayraserigrafimatbaa

SERİGRAF

Kısaca; Serigrafi, mürekkebi bir blokaj şablonu ile geçirimsiz hale getirilen alanlar hariç mürekkebi bir alt tabaka üzerine iletmek için kullanılan bir baskı tekniğidir.Kafes açıklıklarını mürekkeple doldurmak için bir bıçak veya sileceği ebat boyunca hareket ettirir ve tekrar tersine bir vuruşla ekranın bir temas hattı boyunca anlık olarak alt tabakaya ulaşmasına sebep olur. Bu boyanın altlığı ıslatmasına ve bıçak geçtikten sonra ekran geri yayılmasına neden olarak elek dışına çekilmesine neden olur.

Serigrafi baskı da, boş alanlar geçirimsiz bir madde ile kaplanmış bir polyester ya da diğer ince örgülü bir elek üzerine bir tasarımın uygulandığı bir şablon metodudur. Mürekkep, doldurma bıçağı veya sileceği ile ağ açıklıklarına zorlanır ve sübstrat ıslatılarak silecek inişi sırasında baskı yüzeyine aktarılır. Yüzeye çıkınca mürekkep substrat üzerinde kalır. Ayrıca ipek ekran, ekran, serigrafi ve serigrafi baskı olarak da bilinir. Bir seferde tek renk basılmaktadır, bu nedenle çok renkli resim veya desen oluşturmak için birkaç kalıp ekranı kullanılabilir.

Aslında aynı teknik için kullanılan çeşitli terimler vardır. Geleneksel olarak bu işlem, serigrafi baskı veya ipek baskı olarak adlandırıldı, çünkü ipek, polyester örgü buluşundan önceki işlemde kullanıldı. Şuan günümüzde, sentetik iplikler, elek baskı sürecinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Genel kullanımda en popüler ağ polyesterden yapılmıştır. Kalıp Ekranı makinesinde kullanılabilen naylon ve paslanmaz çelikten özel kullanıma sahip örgü malzemeler mevcuttur. Materyal üzerinde bitmiş tasarımın sonucunu ve görünümünü belirleyecek olan farklı örgü boyutu türleri de vardır.

Daha detaylı bilgi için tıklayın (Serigrafi baski 2018)..