Serigrafi baskı işini yıllardır yapan Deniz ve Kayra serigrafi olarak, Serigraf ve Serigrafi’nin ne olduğunu kısaca açıklamaya çalışalım.

Serigrafi, ipek tarama, serigrafi veya serigraf baskısı olarak da bilinir, mürekkebin ince bir perde boyunca alttaki kağıda zorlandığı şablon bazlı bir baskı yöntemidir. Perdeler aslında ipekten yapılmıştı, ancak şimdi ince dokunmuş polyester veya naylondan imal edildi.

Ekran ahşap veya alüminyum çerçeve üzerine gerilerek ekranın alanları bir şablonla engellenir (görüntünün negatif). Ekran daha sonra kağıdın üstüne yerleştirilir ve mürekkep ekranda görüntülenir. Mürekkebi ekranın karşısında eşit olarak yaymak için kauçuk-bıçaklı bir silecek kullanılır; mürekkep, açık alanlardan aşağıdaki kağıda geçmesine izin verir.

Baskıdaki her renk için farklı bir ekran kullanılır ve sonuç olarak mükemmel renk yoğunluğu, renk doygunluğu ve doku ile son bir serigraf ortaya çıkar.

Sanat ve Endüstriyel imalat?

‘Serigrafi’ sanatçının dönemidir. Serigrafi, ‘ipek tarama’ ve ‘serigrafi’ ile birbirlerinin yerine kullanılabilirken sanatsal uygulamaları endüstriyel kullanımdan ayırır.

Ve merak ediyorsanız, ‘serigrafi’ kelimesi Latince seri (ipek) ile graphein’in Yunanca kelimesini (yazmak veya çizmek için kullanılan) birleşimidir.

Daha geniş bilgi için Serigrafi baskı yazımızı okuya bilirsiniz..

http://www.denizserigrafi.com/serigrafi-baski-nedir-html/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir